ELMARAD: A művészet mint értelemteremtő terápiás eszköz

2023. október 26. 17:00
ELTE TáTK Kari Tanácsterem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a, 0.100C)
2023. október 26. 17:00 -
ELTE TáTK Kari Tanácsterem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a, 0.100C)
Az Izraelt ért támadások és az Izrael–Hamász-háború sajnálatos kitörése miatt Tamar Hazut nem tud Budapestre utazni, így az október 26-i esemény elmarad.Az ELTE Társadalomtudományi Kar Szociális Munka Tanszéke szeretettel vár minden érdeklődőt Tamar Hazut (Tel Aviv-i Egyetem logoterápiás képzési programjának professzora) "A művészet mint értelemteremtő terápiás eszköz egyedülálló ereje a súlyos betegségekkel való megküzdésben" c. angol nyelvű előadására.
Az előadás a "Tanszéki csütörtök" eseménysorozat keretében valósul meg. Az előadás nyelve: angol, magyar nyelvű tolmácsolás elérhető lesz. Az eseményen a részvétel ingyenes, nincs regisztráció.
Tamar Hazut előadása azt járja körül, hogy milyen egyedülálló ereje van a művészetnek, mint a súlyos betegséggel való megküzdés és a palliatív terápia eszközének. Az előadó azt bontja ki, hogy a kreatív folyamat a „remény munkájának” tekinthető a traumával és veszteségekkel való harc során. Tárgyalja a súlyos betegséggel való megküzdés folyamatának különböző fázisait, és példaként gyermekek művészeti alkotásait és történeteit ismerhetjük meg.
Az előadás ismertet egy jelentős esettanulmányt is, amely azt szemlélteti, hogy a művészeti anyagok és a kreatív folyamatok hogyan használhatók fel sajátos módon a halálra való felkészülésben. Az esettanulmány bemutataja, hogy a művészet miként segíthet egy a rokon elvesztésére készülő és gyászoló családot a kommunikációban és abban, hogy megtalálják magukban a rezilienciát és az erőt.
Tamar Hazut a Haifa művészetterápiás megközelítéssel dolgozik, amelynek szemlélete a kreatív és kifejező folyamatok mélyebb megértésén alapul, amely az intra- és interperszonális világgal folytatott nonverbális kommunikációként értelmezhető. A megközelítés humanisztikus és fenomenológiai alapú.
Az előadóról
Tamar Hazut, M.A.A.T.S, művészetterapeuta, vezető szakértő.
Tamar Hazut 1974 óta az izraeli művészetterápia úttörője és aktivistája. A Haifai Egyetem 1981-ben létrehozott első vizuális művészetterápiás képzési programjának alapítója és vezetője volt 1985 és 2008 között. 2008 óta tanít különböző országokban és segít a közösségeknek a fenyegetettséggel és traumákkal való megküzdésben. Budapesten és Bratislavában is oktat 2012 óta. A Tel Aviv-i Egyetem logoterápiás képzési program vezetője. Gyermekeknek, serdülőknek, felnőtteknek, terrorcselekmények áldozatainak és családjaiknak tart terápiát, valamint szakembereknek vezet szupervíziót a poszttraumás stressz-zavar, veszteség és gyász témaköreire fókuszálva.
1976 óta mind Izraelben, mind külföldön különféle konferenciák és műhelyek elnöke és előadója. Az IECT (Expresszív és Kreatív Művészetterapeuták Izraeli Szervezete) Etikai Bizottságának és Vizuális Művészetterápia Szekciójának volt elnöke, egy új etikai kódex kidolgozásának kezdeményezője, továbbá az Elismerési és Megemlékezési Bizottság elnöke 2017 óta.
A jeruzsálemi Egészségügyi Minisztérium korábbi tanácsadója, majd 2011–2022 között az Oktatási Minisztérium Legfelsőbb Akadémiai Hatóságának speciális szakértője. A Herzog College új mesterképzése terápiás tréningjének akadémiai tanácsadója 2022 és 2023 között.
Publikációi és könyvei a művészetterápia, mint szakma, a művészetterápia Haifa megközelítése, az etika, illetve a csoportos festés témakörökben íródtak, és arról szólnak, hogy hogyan lehet a traumával, a gyásszal, a betegségekkel és veszteségekkel megküzdeni a művészet segítségével.