Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? #1

Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? #1

1. rész - SZAKTÁRS

Sorozatunk kezdő bejegyzésében  a Szaktárs Adatbázis. Ez több ismert magyar kiadó kiadványait foglalja magában. 

A nyitó oldalon olvasható rövid ismertető után található az adatbázist alkotó kiadók listája - ABC sorrendben, egymás alatt. Ez a felsorolás azonban nem csak azért fontos, hanem azért is, mert a kiadók nevei mellett kétféle dolgot láthatunk. Semmit, ami azt jelenti, hogy az ELTE előfizetett az adott kiadó tartalmaira, így az szabadon használható; vagy pedig egy zöld téglalapban az “Előfizethető” szót, ez, ahogy a szöveg is mutatja, azt jeleneti hogy az adott kiadó tartalmai nem érthetőek el, az egyetem nem fizetett rájuk elő.

A könyvek keresésre több lehetőségünk is van. 

Az első, egyből felkínált lehetőség az oldal tetején megjelenő keresősáv, ami az adatbázis összes tartalmában keres (az minden kiadó minden könyvében), így az itt kapott találati halmaz nagy eséllyel fog dokumentumokat tartalmazni, amelyeket nem lehet megtekinteni. 

Ezt úgy lehet kiküszöbölni, második lehetőségként, hogy rákattintunk az egyik kiadó nevére, majd az ott feljövő, az előzőhöz nagyon hasonló oldalon keresünk. Ezt meg tudjuk tenni itt is a legfelső keresősávban (ami most már csak a kiválasztott kiadó könyvei között keres) vagy tudományterületenként is, ahol az adott terület mellett fel van tüntetve egy számmal, hogy hány dokumentum tartozik oda.

Az Szaktárson hagyományos értelemben vett összetett keresésre nincs lehetőség, azonban a találatok szűkítése van mód kiadási év, kategória és az alapján, hogy a dokumentum tartalmaz e illusztrációt. Lehetőség van a találatok rendezésére is relevancia vagy dátum szerint; illetve meghatározhatjuk azt is, hogy a korábban a keresősávba beírt kifejezést a címben, a tartalomjegyzékben vagy a teljes szövegben.

Melyek ezek a kiadók? 

Akadémiai Digitális Archívum, Argumentum Kiadó, Attraktor Kiadó, Balassi Kiadó, Gondolat Kiadó, Napvilág Kiadó, Osiris Kiadó, Tinta Könyvkiadó – SzakKönyvTár, 

Miért jó ez neked? 

Mert egyes szakok kötelező- és alapirodalmait ezek a kiadók jelentették vagy jelentetik meg most is.

Hogyan érheted el otthonról?

VPN

Mik lehetnek neked fontosok ebből az adatbázisból?
(Az alábbi felsorolás csak tájékoztató jellegű, nem tartalmaz minden kötelező és ajánlott olvasmányt, azoknak csak a töredékét!)

Arató Krisztina, Koller Brigitta: Európa Utazása, integrációtörténet

Andorka Rudolf: Bevezetés a Szociológiába

Robert K. Merton: Társadalomelmélet és társadalmi struktúra

Émile Durkheim: Az öngyilkosság

Lányi András: Természet és szabadság

Ted C. Fishman: Kína Zrt.

Alesina, Alberto - Giavazzi, Francesco: Európa jövője. Reform vagy hanyatlás