Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#1

2. "ÉVAD" 1. RÉSZ - MAGYAR ELEKTRONIKUS KÖNYVTÁR
Ebben a félévben az elsőként bemutatni kívánt adatbázisunk nem más, mint a Magyar Elektronikus Könyvtár, vagy ahogy sokan ismerik a MEK. A nevéből adódóan már tudni lehet, hogy ez az ingyenes adatbázis digitalizált könyveket tartalmaz; olyanokat, amelyekre már lejárt a szerzői jog vagy arról maguk a szerzők mondtak le. Így, ebből adódóan itt friss szakirodalmat nem - vagy csak nagyon elenyésző mennyiségben - lehet találni. A gyűjtemény 22468 dokumentumot tartalmaz - akkor, amikor ez is ismertető íródik - és ez folyamatosan bővül.
Az adatbázisban csak magyar nyelvű vagy magyar és közép-európai vonatkozású tudományos, oktatási vagy kulturális célokra alkalmazható dokumentumok találhatóak. Elsősorban szöveges művek, ám elenyésző részben kották és térképek is. A weboldalnak van akadálymentesített verziója, így látássérültek is bátran használhatják.
Letölthető formátumok tekintetében változatos a kínálat. Ugyanúgy találkozhatunk hangoskönyvekkel, mint pdf, html, epub és más népszerű fájl kiterjesztésekkel is. Fontos megjegyezni, hogy egy-egy dokumentum nem csak egyik vagy másik formátumban tölthető le. Több dokumentumnál is láthatjuk, van html, PDF és World verziója is, mindezt azért, hogy kiválaszthassuk: nekünk melyik a legszimpatikusabb vagy éppen kényelmesebb annak tekintetében, hogy milyen eszközön szeretnénk olvasni a könyvet.
Az egyszerű keresés tényleg az, aminek a neve mutatja. Az oldal bal sávjának legelső doboza ez tulajdonképpen. Itt kereshetünk szerző, cím téma, sorszám, gyűjtemény és formátum alapján. Vagy akár a szövegben is, erre az utolsó rubrika ad lehetőséget. Az összetett keresés ennél bővebb lehetőségeket kínál a számunkra. Itt már nem előre megadott lehetőségek vannak, hanem egy lenyíló listából választhatjuk ki, hogy mit tartalmazzon a keresésünk. Erre öt mezőnk van, ezeknek a száma nem bővíthető. Lehetőségünk van itt beállítani, hogy a találatokat a rendszer mi szerint listázza. Illetve a szövegben való keresésnél is választhatunk összetett lehetőséget. Erre kattintva már olyan lehetőségeink is vannak, hogy szavakat adunk meg, amelyeket nem akarjuk, hogy szerepeljenek a találatban, illetve van olyan opció is, hogy csak a könyvek tartalmában és fülszövegében történjen meg a keresés.
Miért jó ez neked?
Mert ingyen találsz hasznos szakirodalmat az interneten. (Még ha nem is mindig a legfrissebbet.)
Hogyan érheted elhonról? ott
Szabadon, nem kell hozzá semmi.
Mik lehetnek neked fontosok ebből az adatbázisból?
(Az alábbi felsorolás csak tájékoztató jellegű.)
Takács Judit, P. Tóth Tamás (szerk.): Kisebbség, többség, többszörösség
Nagyné varga Ilona (szerk.): Közösségi munka a családsegítésben
Kovács Imre (szerk.): Mobilitás és integráció a magyar társadalomban
Durkheim, David Émile: A szociológia módszere
B. Kádár Zsuzsanna (szerk.): Populizmus és emlékezetpolitika
Hárs Ágnes, Tóth Judit (szerk.): Változó migráció, változó környezet
Szabó Lajos: A szociális esetmunka kialakulása és elméleti háttere