Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#2

Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#2

2. "ÉVAD" 2. RÉSZ - MAGYAT FOLYÓIRATOK TARTALOMJEGYZÉKEINEK KERESHETŐ ADATBÁZISA

A Magyar Folyóiratok Tartalomjegyzékeinek Kereshető Adatbázisa vagyis, ahogy mindenki ismeri és ahogy ezek után emlegetni fogjuk a MATARKA. Mint a nevéből is látszik: ez nem olyan, mint az eddig ismert és bemutatott adatbázisok. Alapvetően nem cikkeket és teljes szöveggel elérhető dokumentumokat szolgáltat, hanem - mint ahogy a neve is mutatja - a magyar nyelven megjelent tudományos és szakfolyóiratok tartalomjegyzékét.

Az adatbázis gondozását a Miskolci Egyetem látja el, ám a tartalomjegyzékek feltöltése országosan zajlik, mint egy 50 könyvtár, 30 szerkesztőség és 8 magánember vesz benne részt. Az ő munkájuknak köszönhetően érhető el most, 2061 folyóirat.

Az adatbázisban való keresés meglehetősen egyszerű és több módon is lehetőségünk van rá a bal oldalt elhelyezkedő sávban. Az első lehetőség az “Egyszerű keresés”, ezt már mindenki, itt kulcsszavak beírásával kereshetünk. Lehetőségünk van azonban ennél több paraméter megadásával is keresni, ha rányomunk a Részletes kereső megnyitása feliratra. Az ekkor felbukkanó rubrikákban már lehetőségünk van szerző, cím vagy cím részlet szerint keresni. Ahogy a találatok szűkítésére is lehetőség van. Ez lehet időintervallum, szakterület és/vagy folyóirat cím szerint.

Fontos még kiemelni, hogy ez az adatbázis alapvetően nem tartalmazza a cikkek teljes szövegét, egyes helyeken azonban, ahol a tartalom szabadon hozzáférhető - pl. az EPA-ban, amiről a jövő heti bemutatóban lesz szó. A bal oldali sáv alján erre vonatkozóan is végezhetünk szűkítéseket. A találtok pedig - az adott paramétereket tartalmazó cikkek bibliográfiai adatai - a jobb oldalon fognak megjelenni.

Amennyiben egy adott folyóiratiratot keresünk csak arra is van lehetőség a folyóiratok fül alatt. Itt kereshetünk betűrendben és szakterületek szerint is. A találati lista a folyóiratok neveit tartalmazza, a címekre kattintva pedig évekre bontva láthatjuk azokat a számokat, amelyek fel vannak véve a rendszerbe.

 

Miért jó ez neked?

Ha egy adott cikket keresel, de nem tudod hol, melyik folyóiratban jelent meg, azt itt kiderítheted. Össze van kötve az EPA-val, amit ott el lehet érni, azt itt is.

Hogyan érheted el otthonról?

Szabadon, nem kell hozzá semmi.