Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#3

Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#3

2. "ÉVAD" 3. RÉSZ - ELEKTRONIKUS PERIODIKA ARCHÍVUM

Az Elektronikus Periodika Archívum - a továbbiakban csak EPA, ahogy mindenki hívja - a magyar vonatkozású, elektronikusan elérhető folyóiratok nyilvántartása. Alapításakor, 2003-ban, a cél egy több szempontból visszakereshető katalógus létrehozása volt.

Az adatbázisban találhatunk archivált és távoli folyóiratokat. Ezek között az alapvető különbség az, hogy az archivált folyóiratok cikkeit az EPA - és az azt üzemeltető OSZK - szerverein tárolják pdf vagy html formátumban addig a távoli folyóiratoknál a cikkek linkje az adott ​folyóirat hivatalos weboldalára mutatnak.

A keresés hasonlóan működik az első alkalommal bemutatott MEK-éhez. Elhelyezkedésé is hasonló; az oldal jobb sávjának tetején, a fejléc és a menüsor alatti első box-ban. Itt elsőre egyszerű keresésre van lehetőségünk, ahol cím, kiadási év(ek), téma, típus és EPA azonosító alapján kereshetünk rá egy-egy folyóiratra. ​Alatta az összetett feliratra kattintva érhetjük el az összetett keresést, ahol bővebbek a lehetőségeink és nem is kötöttek, illetve lehetőségünk van és/vagy/nem operátorok segítségével megadni, hogy a keresőkifejezések milyen viszonyban álljanak egymással. A tartalom mellett, ha akarunk, a keresett periodikával kapcsolatban is állíthatunk be bizonyos paramétereket, például, hogy milyen gyakran jelenik meg, milyen típusú, illetve milyen módon szeretnénk hozzáférni, ahogy azt is meg tudjuk adni, hogy a találati listánk mi szerint legyen rendezve és egy oldal​on hány tétel jelenjen meg. Minden​t egybevetve egyszerre, ha minden lehetőséget kihasználunk, 10 feltételre tudunk rákeresni.

A találati lista egyszerű, ebben már nincs lehetőségünk a szűrésre. A periodikák címe félkövérrel van kiemelve, alatta pedig egy kisebb, sima betűtípussal az alcíme, ha van, ez alatt az EPA azonosító linkje végül pedig a folyóirat utolsó frissítésének dátuma. Ennek a sornak a végén találjuk a T vagy A betűket, amelyek a hozzáférés korábban taglalt módjait mutatják. Végül pedig azt látjuk, mettől meddig futott az adott periodika, ha még kurrens, akkor a záró szám üres.

A rekordra kattintva éves lebontásban láthatjuk a feltöltött évfolyamokat, ahol egy évet kiválasztva megkapjuk az akkor megjelent füzeteket, ha pedig ezek közül is választunk egyet, akkor megkapjuk az adott szám elérhető cikkeinek listáját, amenyniben​ archivált tétel​ről van szó. Ha a tételünk távoli, akkor a kiadó/folyóirat/évkönyv stb. hivatalos oldalára navigál a link.

Miért jó ez neked?

Mert ingyen találsz hasznos szakirodalmat, folyóíratcikkeket és évkönyveket az interneten, akár a legfrissebb számokból is.

Hogyan érheted el otthonról?

Szabadon, nem kell hozzá semmi.

Mik lehetnek neked fontosok ebből az adatbázisból?

(Az alábbi felsorolás csak tájékoztató jellegű.)

Educatio

Kisebbségkutatás

Kultúra és közösség

Magyar kisebbség

Mozgóvilág

Replika

Történelmi szemle