Milyen adatbázisokat kell(ene) ismerni? 2/#4

2. "ÉVAD" 4. RÉSZ - HUMÁNTUDOMÁNYI TANULMÁNYOK ÉS CIKKEK ADATBÁZISA
Mint azt - a korábbi nevek alapján - sejteni lehet, ez is egy rövidítés, noha nem betűszó, mint a másik három esetében. Itt a HUMANUS feloldása Humántudományi tanulmányok és cikkek adatbázisa.
Amint azt a teljes neve is mutatja, a humán tudományokhoz köthető magyar vonatkozású tanulmányok és cikkek bibliográfiai adatait tartalmazza a kezdetektől napjainkig. (Magyar vonatkozásúnak számít az a tanulmány vagy cikk, amit magyar szerző írt; Magyarországon kiadott folyóiratban vagy évkönyvben jelent meg, magyar nyelven íródott vagy témája a magyar kultúrával vagy művészettel kapcsolatos.) A
Az adatbázis konzorciumi formában működik, ami azt jelenti, hogy az adatbázist több intézmény (könyvtárak, kiadók, kutatóintézetek) munkatársai együttesen bővítik.
A HUMANUS egy bibliográfiai adatbázis, azonban az elektronikusan hozzáférhető tételek ugrópontként is funkcionálnak (rájuk kattintva eljutunk a cikkhez vagy tanulmányhoz).
Az oldalt megnyitva, a bal oldali sávban láthatjuk felsorolva azokat a jelentősebb tudományterületeket (pl. politikatudomány, filozófia, vallás, néprajztudomány, kisebbségtudomány), amelyek szerint felosztották az adatbázis tartalmát. Ezekre, ha rákattintunk - és lehetséges - további témacsoportok szerint kerülnek részletezésre. Ez főleg a történelem- és irodalomtudomány felosztásánál figyelhető meg. Valamint ezen, a részletes felsoroláson kívül még egy rövid leírást is találunk arról, hogy az adott területre vonatkozóan milyen adatok találhatóak meg az adatbázisba, illetve az mely intézménynek köszönhetően.
Az adatbázis keresőjébe a menüsor első elemére - a 'keresőfelület' feliratra kattintva juthatunk el. Itt, a hagyományos adatbázisokkal ellentétben nem egyszerű, hanem egy összetett keresési felületet találunk. Fontos figyelnünk arra, hogy ez nem csak a HUMANUS keresőfelülete, ezért, ha csak erre az adatbázisra vagyunk kíváncsiak a többi kijelölését érdemes megszüntetni. Az oldal felépítése alapján a keresőfelület a bal oldalon, míg a találati lista a jobb oldalon kapott helyet. Ezt rendezni a találatok feletti sávban tudjuk a 'rendezetlenül' feliratra kattintva. A kapott tételek közül, ha rákattintunk arra, amit nekünk kell, akkor a lista kerül bal oldalra a tétel adatai pedig a jobb oldalra.
A keresés menetéről bővebb, képernyőképekkel illusztrált, tájékoztató, az adatbázis oldalán ide kattintva található.
Miért jó ez neked?
Mert ha elakadsz a szak- vagy szemináriumi dolgozatodban itt találhatsz olyan irodalmat, ami a segítségedre lehet.
Hogyan érheted el otthonról?
Szabadon, nem kell hozzá semmi.