Zöldülő gazdaság: Lehetőségek és kihívások

A szervezők célja volt, hogy a fenntartható fejlődés problémakörét minél több szemszögből világítsák meg. A konferencia angol és magyar nyelvű előadóinak kutatásai rendkívül széles spektrumot öleltek fel: a zöld gondolkodás gazdasági hatásait nemzetközi példák ismertetésével világították meg az előadók. A konferenciát Dr. Kovács László, az ELTE Közgazdaságtudományi Intézet megbízott intézetigazgatója, Prof. Dr. Darázs Lénárd, az ELTE kinevezett rektora és Cseri József, a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg.
Prof. Dr. Darázs Lénárd, az ELTE kinevezett rektora és Cseri József, a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg az eseményt |
Prof. Dr. Darázs Lénárd „Európai adatgazdaság és fenntarthatóság” című gondolatébresztő plenáris előadásában rávilágított az adatgazdálkodás új dimenzióinak gazdasági fontosságára, a jogi és etikai szabályozás pillanatnyi helyzetére, valamint a fenntarthatósághoz fűződő társadalmi kötődésekre.
Ezt követően a konferencia nyolc szekciójában közel 40 előadás hangzott el, amelyek a zöld üzleti gondolkodás összefüggéseit mutatták be (a teljesség igénye nélkül) a tudásgazdaság, az élelmiszerellátás, a hulladékgazdálkodás, a turizmus, az oktatás, az innovatív fejlesztések különböző területein. A résztvevők érdekes eseteket ismerhettek meg Ausztria, Szlovénia, Grúzia, Libanon vagy éppen a Közép-Ázsia régióból.
A Dr. Kovács László intézetigazgató, és Dr. Szőke Viktória által szervezett konferencia a tudományos eredmények bemutatása mellett lehetőséget kínált a jó gyakorlatok bemutatására, a jelenlegi gyakorlatok tovább gondolására, illetve a máshol bevált gyakorlatok adaptálási lehetőségeinek megvitatására.
Dr. Kovács László és Dr. Szőke Viktória szervezők |
A nagy számú közönség elsősorban egyetemi hallgatókból állt, akik szakmai fejlődésükhöz inspiráló többletet kaptak az előadóktól. Korunkban népszerű kifejezéssé vált a „zöld átállás”, ám ahhoz, hogy ez sikeres jövőépítéshez vezessen, feltétlenül szükséges a ma egyetemi hallgatóinak elköteleződése. A már hagyományként is működő szombathelyi ELTE-s konferencia kitűnő alkalmat biztosít ezen elköteleződés kialakítására. Régi igazság, hogy minden elmélet értéke a gyakorlati hasznosulásában rejlik – ezért igazi siker, amikor a szaktudományos gondolkodás és a jövőépítő gyakorlat egy platformon találkozik.