Professor Emeritusok – Pete Péter

2021.01.15.
Professor Emeritusok – Pete Péter
Pete Péter közgazdász. A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem elvégzése után előbb oktatóként, majd az MTA fiatal kutatójaként helyezkedett el. Egy ösztöndíjprogram elnyerésével 1985-ben kezdett közgazdaságtant tanulni az Amerikai Egyesült Államokban, ahol a University of Connecticut-on szerzett PhD fokozatot. A doktori fokozat után oktatói állást kapott a University of Colorado-n. 1992-től 1994-ig vezető közgazdasági elemzőként dolgozott Új-Zélandon, ahonnan 1994-ben tért haza.

Az elmúlt 25 évben óriási hatással volt a hazai közgazdasági felsőoktatásra. Számos hazai egyetemen tanított, nevelt kutatói és oktatói utánpótlást és alakított ki új tananyagot: a Debreceni Egyetemen, a Veszprémi Egyetemen, a Láthatatlan Kollégiumban, a Budapesti Corvinus Egyetemen oktatott.

A Budapesti Corvinus Egyetemen 2002 és 2007 között vezette a Makroökonómia Tanszéket, ahol a Makrogazdasági Elemző és Előrejelző szakirány kidolgozásával nagy hatással volt a hazai makrogazdasági elemző szakmára is. Több tucatnyi tanítványa nyert felvételt a legrangosabb hazai és nemzetközi intézményekbe és segíti most is a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdasági Minisztérium és nemzetközi szervezetek munkáját, illetve keresi a válaszokat a válság által a makroökonómia felé támasztott kihívásokra kutatóként. A képzés kidolgozásába számos fiatal oktatót bevont, és lehetőséget adott nekik felelősségteljes szerepek vállalására. Először erre a munkára hivatkozva kezdték el „iskolateremtő egyéniségként” emlegetni a hazai közgazdászok.

2007-ben alapította az ELTECON-t, az Eötvös Loránd Tudományegyetem elemző közgazdasági képzését. Az alapozó képzésben a hallgatók szemléletmódjának alakítására helyezte a hangsúlyt, és az indulástól kezdve máig tartja a Bevezetés a közgazdaságtanba című elsőéves tárgyat. A szak kimagasló hallgatókat vonz, akik a világ legrangosabb képzéseiben, és csúcs-munkáltatóinál állják meg helyüket elemzőként, legújabban az adatelemző szakma élvonalában is.

Hallgatóit a fogalmak precíz használatára, az összefüggések megértésére és a kritikus gondolkodásra neveli, azaz a kritika szabadságát és a tudomány iránti alázatot adja át tanítványainak. Ennek köszönheti azt is, hogy tisztelői közé nemcsak volt tanítványai és kollégái tartoznak, hanem olyanok is, akik tanítványait foglalkoztatták vagy oktatták később és megtapasztalták rajtuk valamelyik Pete-iskola hatását.

Közíróként sokat tett a közgazdaságtan megismertetéséért a nyomtatott és elektronikus sajtóban is. Az általa irányított eltecon blog a magyar szakma számára volt úttörő és iránymutató, ezen folyt a legtöbbet hivatkozott hazai vita a 2008-as pénzügyi válság makroökonómiára gyakorolt hatásáról is.

1985-ben Akadémiai Ifjúsági Díjban, 2008-ban a Magyar Nemzeti Bank Popovits-díjában, 2012-ben Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett kitüntetésben részesült.