Tanácsadó testület

Digitális Szociológia Kutatóközpont - tanácsadó testület

Név Életrajz Arckép

Szakadát István 

1982-ben matematikusmérnökként végeztem a BME-n, majd 1985-ben szociológusként az ELTE BTK-n. 1999-ben szereztem meg a kandidátusi (Ph.D) minősítését a szociológiai tudományok terén. 1987-től a BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékén dolgozom egyetemi docensként. Oktatási, kutatási témáim közé tartoznak a cselekvéselméletek, a politikai cselekvések, az új média, a hálózati kommunikáció szabályszerűségeinek bemutatása, kutatása. Az akadémiai karrier mellett a magyar digitális kultúra kezdeteitől fogva részt vettem különböző kísérleti projektekben, majd csatlakoztam az új médiával kapcsolatos ipari kezdeményezésekhez is. 1994-97 között egyik vezetője voltam az ABCD Magazin CD-ROM-os periodikának, majd részt vállaltam a Matáv internetes projektjeinek tervezésében, irányításában. 2002-től a Magyar Telekom és a BME által közösen alapított Média Oktatási és Kutató Központ (MOKK) szakmai vezetője lettem. A 2000-es években különböző (NKFP- és IHM-finanszírozású) K+F-projektekben a nyelvtechnológia és más szemantikus technológiák alkalmazási lehetőségeit kutattam a konzorciumi partnerekkel közösen (a Szavak hálójában, az Adatrosta, a Szószablya, a Hunglish és a Magyar Egységes Ontológia projektekben). Részt vettem a Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) előkészítési folyamatában, majd a NAVA metainformációs rendszerének megtervezésében, illetve a Nemzeti Digitális Adattár (NDA), majd a MaNDA koncepciójának kidolgozásában, a rendszer elindításában, továbbfejlesztésében. 2009-ben csatlakoztam a Mindentudás Egyeteme 2.0 projekthez, ahol az új ME-portál felépítését irányítottam. 2007-ben könyvet jelentetettem meg az új média sajátosságairól, 'Egyben az egész' címmel. Ezután érdeklődésem a cselekvés- és játékelmélet irányába fordult. Ebben a témában 2008-ban tankönyvet írtam ('Cselekvéselmélet dióhéjban'), majd egy újabb könyvet jelentettem meg 2014-ben ('syi.hu/cse').

Manchin Róbert 

Közgazdaságtudományi Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola befejezése után az Állami Hangversenyzenekarban és az MTA Szociológiai Kutatócsoportjában dolgoztam. A hetvenes években faluszociológiai kutatásokat végeztem Szelényi Ivánnal, majd megalakítottuk a Módszertani Műhelyt, ahol Füstös Lászlóval kiadtuk a Módszertani Füzeteket és az első hazai társadalomtudományi programcsomagot (SZOCPROG néven). A nyolcvanas évek első felében a Wisconsini Egyetemen (Madison) az IBM által berendezett Microcomputer Lab segítségével tanítottam szociológiai módszertant, hazatérésem után Hankiss Elemérrel folytattam közös munkánkat és több közös vállalkozás indításában vettem részt. A kilencvenes évek elején ismét visszatértem Amerikába, ahol alelnökként vezettem a Gallup kutatásfejlesztési projektjeit, majd évekig Belgiumban, a College of Europe professzoraként tanítottam. A Gallup Európai elnökeként kutatásokat vezettem és a big data alkalmazott társadalomtudományi lehetőségeivel kisérletező globális team munkáját irányítottam.

Z. Karvalics László 

Z. Karvalics László (1961) történész, információs társadalom kutató, a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Örökség és Humán Információtudományi tanszékének egyetemi docense. Számos, információs társadalommal és információtudománnyal foglalkozó kurzus kidolgozója, szakkönyv és tanulmány szerzője. Kar Kiváló Oktatója (1999), Széchenyi­ Ösztöndíjas (2000­től). Főbb kutatási témái: az információs társadalom születése, elméletei, az Internet kultúrtörténete, információtörténelem, közoktatás és tudomány az információs társadalomban. Közel húsz szakkönyv és kétszáz tanulmány szerzője.

Csepeli György 

Csepeli György, a szociálpszichológia professzora, az Interdiszciplináris Társadalomkutatások Doktori Programja vezetője az ELTE Társadalomtudományi Karán. Budapesten született 1946-ban. Kutatásai a csoportközi viszonyok szociálpszichológiai jelenségeire összpontosulnak, melyek sorába beletartoznak
az előítéletek, a sztereotípiák, a nemzeti identitás, az antiszemitizmus, a cigányellenesség, a xenofóbia. Érdeklődése az utóbbi időben az internet és a társadalom közötti kapcsolatok felé fordult. Számos amerikai egyetemen tanított (OSU, UCLA, Michigan, New School, Montclair), és több EU-s nagy kutatásban lett részt és vesz részt jelenleg is. A Magyar Szociológiai Társaság elnöke. 

Tarcsi Ádám 

Tarcsi Ádám 2004-ben végzett informatika szakon tanárként, majd 2008-ban közgazdász diplomát szerzett infomatika szakirányon, ezek után az ELTE Informatikai karán a Média- és Oktatásinformatika Tanszéken kedzett doglozni tanársegédként. Tagja az International Society for Web Engineering kutatócsoportnak, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságnak, a Gazdasági Informatikai Kutatócsoportnak és a SAP kutatócsoportnak, valamint oktató a SAP Excellence Centerben. Kutatási területei közé tartoznak a keresőtechnológiák, keresőoptimalizálás, keresőmarketing, a közösségi szolgáltatások az információs rendszerekben, a szolgáltatás orientált architektúrák, a Web 2.0, a web-marketing, a web-es alkalmazások tervezése, a web-es üzleti modellek, a web-gazdaságtan és a Web Engineering.

2016.04.05.